Jeden z nejčastěji využívaných bankovních úvěrů především u fyzických osob je kontokorentní úvěr. Jedná se o úvěr sloužící k pokrytí především přechodného nedostatku peněz na běžném bankovním účtu. Banku obvykle vůbec nezajímá, na co jsou peníze využity. Úvěr je tedy striktně neúčelový a záleží pouze na klientovi, jak s tímto druhem úvěru naloží. Kontokorentní úvěr zajišťuje pokrytí neočekávaných rezerv ve výdajích klienta. Parametry úvěru se stanovují již pří uzavírání smlouvy o bankovním účtu. Jde především o nastavení úvěrového limitu, tedy maximální sumy, kterou je možné jít takzvaně „do mínusu“ na bankovním účtu. Po celou dobu platnosti se limit nemění, tudíž není ani nikterak regulován.
V praxi vše probíhá velmi snadno. Z bankovního účtu je možné vybírat prostředky do úvěrového rámce, i když reálně na účtu žádné prostředky nejsou. Pak jakákoliv příchozí platba na účet kontokorentní úvěr splácí. Díky tomu je kontokorentní úvěr průběžně a s každou příchozí platbou postupně umořován až dosáhne nulové hodnoty. Důležité je si uvědomit, že úroky, které jsou z úvěru placeny se vypočítávají pouze z čerpané částky úvěru, nikoliv z úvěrového limitu.
Tento úvěr není nikterak časově omezován, platí po celou dobu fungování bankovního účtu a i díky tomu je ho možné kdykoliv bez udání důvodu zrušit. Ručení za tento druh úvěru je velmi podobné, jako u jiných bankovních půjček, jde především o zajištění pohledávkami z obchodního styku, depozitem, třetí osobou či nemovitostí. V praxi však u běžných účtů není ani ručení požadováno, jelikož se jedná o úvěrový rámec v maximální hodnotě několika desítek tisíc korun.
Publikováno 2. 6. 2014
Podmínky použití a ochrana osobních údajů
Informační web o bankovních půjčkách. Nejsme poskytovatelé půjček.